top of page
חיפוש

סדנת צילום במצרים

עודכן: 17 ביולי 2022

כשהתבקשתי לפני מספר חודשים להעביר את סדנת הצילום הזאת על ידי מנהלי חברת Dive and More הם שאלו אותי מה יהיה לדעתי היעד הטוב ביותר מבחינתי ומיד ידעתי מה התשובה – הים האדום!

הים האדום זורם אצלי בוורידים ובעורקים! מאז שנולדתי זה הבית שלי ואין מקום שאני מרגיש בו יותר טבעי מאשר מתחת לפני הים הזה ספציפית. הסיבה לכך היא ההכרות שלי עם סוגי האלמוגים ובעלי החיים של האזור הזה, כבר מגיל מאד צעיר שבו אבי היה לוקח אותי למסעות שלו לסיני, כמו גם שנות הדרכת הצלילה הרבות שהעברתי במים האלה במהלך שני העשורים האחרונים.

שרימפ על אלמוג סימרית. צילום: בועז סמוראי
שרימפ על אלמוג סימרית. צילום: בועז סמוראי

עבור צלמים תת ימיים יש מספר דברים חשובים מעין כמותם:

מגוון בעלי החיים הקיימים באזור

צלילות המים

ומרחבים שוממים מנפש אדם לצלילה

את כל אלה ניתן למצוא בדרום מצריים בחופי הים האדום על קו החוף עם מאות הקילומטרים שלו ושוניות האלמוגים שעולות אל פני הים במרחק קילומטרים רבים מהחוף.

קבוצת הצוללים הצלמים שלי הגיעו מארצות הברית והם חיכו ליום הזה שבו יזכו לצלול במים האלה הרבה שנים. פתחנו את הטיול בביקור עצמאי בפירמידות ובנהר הנילוס ואז נפגשנו בעיר הורגדה לתחילת החלק הרטוב של הטיול.

שונית אלמוגים על רקע שקיעה. צילום: בועז סמוראי

התכנון שלי היה לחלק את ימי ההפלגה כך שנשיג את המטרות הבאות:

זמן התרגלות לסביבה התת ימית החדשה תוך כדי שיפור יכולות הצלילה והצילום

צילום שוניות האלמוגים המשגשגות ביותר שאפשר למצוא בים האדום

צלילה במערות של ריף סנט ג'ונס וצילום הסביבה המיוחדת הזאת

ביקור באתר בו ניתן לצלול ולשחות עם דולפינים חופשיים בטבע

וחיפוש אחר בעלי החיים הגדולים והכרישים האופייניים לים האדום.

מערות האלמוגים של ריף סנט ג'ונס. צילום: בועז סמוראי

סדנת הצילום כללה סדרת הרצאות שנערכו בכל ערב וכללו את הנושאים לצילום שהזדמנו לפנינו, שיפור הידע הטכני והפעלת הציוד, לימוד התנהגות בעלי החיים האופייניים לאזור, וביקורת על התמונות שהושגו.

בכל צלילה ליוויתי באופן אישי משתתף אחר מהסדנה כך הצלחנו להתקדם מאד ולהשיג את המטרות שהצבנו בפנינו: לקפוץ מדרגה ביכולות הצילום התת ימי כמו למשל ליישם ולהתחיל לצלם באופן ידני, שיפור יכולות האיזון והתקרבות לבעלי החיים העדינים תוך שמירה על הטבע וכיבוד מרחב מחייתם.

תנאי הים היו לטובתנו וזכינו בשבוע מדהים עם ראות צלולה מעין כמותה, וים נוח ושקט להפלגה ארוכת הטווח בה הגענו קרוב מאד לחלקה הדרומי של מצריים וגבול סודן.

המסלול תוכנן בקפידה לפי ידע מוקדם שלי על האזור בכדי שנצליח להגיע לאתרים הרצויים בשעות המתאימות ביותר לצילום תת ימי בדגש עם בעלי החיים הקיימים שם, ואפשרויות הצילום התת ימי המוצלחות ביותר. לאחר שחברי הקבוצה הבינו את הדרך הנכונה לצלול, להתאזן ולנשום הצלחנו לבצע ארבע צלילות של מעל ל90 דקות כל אחת מהן בכל יום! תארו לעצמכם את כמות התמונות שצילמנו במהלך השבוע...

זכינו לצלול ולשחות עם להקה ענקית של עשרות דולפינים, קרוב לוודאי מעל ל-100 פריטים שהקיפו אותנו והיו עסוקים בפעילות רבייה נמרצת! אני גאה לומר שעשינו זאת מבלי להפר אף אחד מחוקי השמורה, מבלי לחסום את דרכם של הדולפינים או להתקרב אליהם יתר על המידה, מבלי להשתמש בתאורות וכדומה ואכן זכינו בחוויה מדהימה בה להקת הדולפינים קיבלה את נוכחותינו באופן מוחלט והתנהגה באופן טבעי ומדהים בחברתנו. זאת היתה חוויה אדירה שלא אשכח לעולם!

להקת דולפיני ספינר. צילום: בועז סמוראי

שוניות האלמוגים הדרומיות הן מהיפות ביותר בעולם לדעתי. יש מספר אתרים אותם אני בוחר במיוחד בכלל האפשרות לצלם בהן קיר אלמוגים מדהים עם אלמוגי מניפה ענקיים ובריאים ואלמוגים רכים בשלל צבעים שכמותם לא ניתן למצוא באף מקום אחר בעולם.

מערות האלמוגים של סנט ג'ונס הן מערכת מערות שנוצרה עקב גדילתם של האלמוגים שפרצו החוצה אל אור השמש והותירו בתוכם חללים מדהימים המאפשרים מעבר מצד אחד של הריף לצידו השני. בתוך המערות ניתן למצוא אלמוגים רכים ושושנות ים מוקפות במשחקי אור וצל מיוחדים מאד.

באחת מהצלילות לאורך קיר אלמוגים מדהים וססגוני הבחנו בצללית גדולה ששחתה במרחק במים העמוקים יותר וכשהתקרבנו אליה היא התגלתה כמנטה סקרנית שהקיפה אותנו ועשתה לנו הצגה מרשימה! זאת היתה הפתעה מיוחדת מעין כמוה! ממש מתנה מהים!

מנטה ידידותית. הפתעה מיוחדת לאזור זה! צילום: בועז סמוראי

מבין מיני הכרישים שראינו באותו השבוע היו: כריש שונית לבן קצוות, כריש שונית אפור קצוות, פטישן, והכריש האהוב עלי ביותר בים האדום – כריש ארך סנפירים – הלונגימנוס. בכדי למצוא את הלונגימנוס יש לדעת היכן ומתי לחפש אותו, ותוכנית הפעולה שלנו פעלה בהצלחה וכללה מפגש אישי שלנו איתו בו הוא הגיע לטווח של מספר סנטימטרים בודדים מאיתנו ואיפשר לנו לצלם אותו במלוא תפארתו מוקף בלהקת דגי הפיילוט שלא משים מצידו לאורך כל ימי חייו! זאת היתה חוויה מדהימה בה נשארנו במים עד לרגע האחרון האפשרי שאני בטוח שאף אחד ממי שחווה אותה לא ישכח אותה לעולם!

כריש לונגינמוס במרחק של סנטימטרים בודדים. צילום: בועז סמוראי

כמו כן רשמנו מפגשים עם שאר הכוכבים של האזור כמו דג הנפוליאון הידידותי והסקרן, מחבטני סנפירים וצבים ירוקים וקרניים רבים. 4 ערבים מהשבוע בילינו בצלילת לילה לטובת צילום מקרו ונשואי הצילום היו כה רבים ומגוונים שחברי הקבוצה יצאו מהמים בהתרגשות אדירה שמילאה אותי בגאווה על הים האדום שלי, וידעתי שבחרתי בחירה נבונה להזמין אותם לפה לסדנת הצילום הזאת.

הים האדום הוא אחד היעדים הטובים ביותר בעולם לצלילה וצילום תת ימי אך לדעתי הדבר נכון אך ורק בליווי והכוונה מתאימים שמגיעים מתוך ידע עמוק ומקיף על האזור, על בעלי החיים שבו ועל דפוס ההתנהגות שלהם. הטיול הבא כבר מתבשל ואשמח לתת עליו פרטים באופן אישי לכל מי שמעוניין! זהו הגיע הזמן לחזור הביתה ולהתכונן להרפתקאה הבאה בשבוע הבא – הפלגה לחופי טייגר ביץ באיי הבהאמאס!

דג הנפולאון הענק והידידותי. צילום: בועז סמוראי

24 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page